
Svet kraških dobrot: Kraški brinjevec, simbol kraške pokrajine
Brin je svojevrsten simbol Krasa, kraški gmajni daje podobo, njenemu vonju pa prepoznavno eteričnost. Posebno mesto ima tudi zaradi žlahtne žganice, za liter katere potrebujemo 12 – 15 kg brinovih jagod.
Pridelava kraškega brinjevca
Brinove jagode je potrebno najprej posušiti, nato se jih zmelje. Fermentacija v kadeh poteka približno tri tedne. Po prvi destilaciji nastane brinovo olje in žonta (tj. žganje z nižjo vsebnostjo alkohola). Sledi druga kuha, ko nastane le najbolj kakovostno žganje.
Ko je brinjevec kuhan, se ga shrani od pol do enega leta, da razvije svojo tipično aromo. Žganje ima visoko vsebnost alkohola, zato ga je pred stekleničenjem potrebno razredčiti z destilirano vodo. Skladno s pravilnikom o geografski označbi mora ta vsebovati od 40 do 50 volumskih odstotkov alkohola.
Kraški brinjevec se polni v prepoznavne steklenice treh velikosti, ki jih enotno uporabljajo vsi pridelovalci, ki so združeni v Društvo proizvajalcev kraškega brinjevca. Leta 2002 so se odločili, da ga zaščitijo in skladno z veljavnimi pravili smejo le oni svojega imenovati kraški brinjevec z geografsko označbo.
Uporaba
Brinjevec na tem območju pridelujejo že najmanj 200 let in že od nekdaj je cenjen kot ljudsko zdravilo za številne težave. Spodbuja prekrvavitev trebušne votline ter tako pomaga pri želodčnih težavah in slabi prebavi. Brinjevo olje učinkovito pospešuje prekrvavitev, in tako pomaga pri bolečih sklepih in menstrualnih krčih (za zunanjo uporabo). Brinove jagode so uporabne tudi v kulinariki: s suhimi brinovimi jagodami začinimo divjačino, divjo perutnino, pečenke in kislo zelje.
Kraški brinjevec in brinjevo olje sta lahko idealno darilo za prihajajoče praznike. Najdete ju v naših trgovinah - Turistično informacijskih točkah Sežana, Dutovlje in Lokev.