si
Kosovelovo dediščino še vedno piše Kras

Kosovelovo dediščino še vedno piše Kras

Piše: TIC Sežana

Obletnice so vedno priložnost, da znova osvetlimo pomen človeka, dogodka ali kraja, in jih obogatimo z novimi spoznanji ter deli. Naslednje leto bomo obeležili 100. obletnico smrti izjemnega slovenskega pesnika, kritika in publicista Srečka Kosovela, leto 2026 pa je razglašeno za Kosovelovo leto.

Srečko Kosovel (1904–1926) se je rodil v Sežani, kjer je danes v zanimivem in izvirno oblikovanem prostoru urejena Kosovelova spominska soba. Ta obiskovalca popelje skozi življenje pesnika in njegovo kratko, a izjemno literarno ustvarjanje. Tu se začne tudi Kosovelova pot, ki vodi skozi slikovite kraške borove gozdičke, gmajne in vinograde vse do Tomaja. Tam je, v Kosovelovi domačiji, urejena spominska zbirka družine Kosovel, v bližini pa najdemo tudi njegov grob. Po njem je danes poimenovanih več kulturnih in izobraževalnih ustanov, ki nadaljujejo njegovo zapuščino.
Čeprav je na prvi pogled deloval kot krhek in čustven mladenič, se v njegovih delih razkrije kot ognjevit in vizionarski glasnik svojega časa, ki nam govori sredi kraške pokrajine, ki jo je tako zelo ljubil.

Sežana in Kras sta nedvomno zaznamovana z zapuščino Srečka Kosovela. Njegove pesmi pa navdihujejo tudi nove zgodbe. Lokalni ustvarjalci oblikujejo izdelke, ki so obenem lepi in uporabni, a hkrati nosijo sporočilnost, povezano s pesnikom. Prav vsak spominek je zasnovan z mislijo na pesnika – naj bo to knjiga, svinčnik, majica, torba, verz vklesan v kamen, obesek ali razglednica. Vse to je na voljo v turističnih informacijskih centrih (TIC-ih) v Sežani, Dutovljah in Lokvi.

Avtor fotografij: Društvo Konstruktivist, Unikatiasha

Ne spreglejte tudi

Spletno mesto uporablja piškotke za zagotavljanje boljše uporabniške izkušnje in spremljanje statistike obiska.

Z izborom opcije "strinjam se" se strinjate z uporabo piškotkov. V primeru nestrinjanja izberite opcijo "ne strinjam se".Več o tem
Ne strinjam se Strinjam se