si
Festival Kraška gmajna

Festival Kraška gmajna

Kraška gmajna velja za eno najstarejših kulturnih krajin in enega najbogatejših življenjskih prostorov v Evropi in širše. Temu izjemnemu prostoru je posvečen Festival kraška gmajna, edinstven festival naravoslovnega in dediščinskega turizma.

Dogodki Festivala Kraška gmajna obeležujejo 6. oktober, mednarodni dan geopestrosti, na območju čezmejnega geoparka Kras-Carso.

Vsi dogodki v okviru Festivala Kraška gmajna so za obiskovalce brezplačni.

www.ita-slo.eu

Festival Kraška gmajna je organiziran v okviru projekta KRAS-CARSO II, ki je sofinanciran iz Programa sodelovanja Interreg VI-A Italija-Slovenija 2021-2027 (Evropski sklad za regionalni razvoj). 

Program

Sobota, 21. september 2024 ob 9.30 – Preko gozdov in gmajn, med geološkimi znamenitostmi v okolici Bazovice (Bazovica)

Vabljeni na poučen in sproščen sprehod v okolici Bazovice in odkrivanje nastajajočega geoparka Kras-Carso. Sprehodili se bomo po gozdu Igouca, kjer se nahaja eden izmed najglobljih in največjih podzemnih jamskih sistemov Tržaškega Krasa: geološka znamenitost Jama Claudio Skilan. Jama je sicer dostopna le izkušenim speleologom, a izkušeni vodniki geoparka bodo skozi opis in slike omogočili vpogled v njeno notranjost in spoznavanje njenih posebnih geoloških, geomorfoloških in hidrogeoloških značilnosti. Pot bomo nadaljevali po kraški gmajni ob vznožju Kokoši, proti Jezeru, vse do druge geološke točke, vrtače (po domače doline) Črbenjak. Spoznali, kako in zakaj nastajajo površinski kraški pojavi, kakšen je njihov pomen ter številne naravoslovne in kulturne zanimivosti in posebnosti.
Med sprehodom bomo opazovali gozd, zapuščen rudniški jašek premogovnika, kulturno dediščino kraške krajine s suhimi zidovi, pašnike in gmajne, ovite v tople barve prvega jesenskega dne. Pohod je nezahteven, dolg približno 6 km, krožna pot poteka po gozdnih poteh in stezah z minimalno višinsko razliko. Priporočamo pohodne čevlje, dolge hlače, kapo, vodo in prigrizek.

Vodenje bo potekalo v slovenskem, italijanskem in angleškem jeziku. 
Zbirno mesto: ob bazoviškem kalu (ul. Gruden, na pokrajinski cesti 10 proti Lipici, iz Trsta vozi avtobus št. 51)
 https://goo.gl/maps/c6UEhz1oacGsKnzj8

Dogodek je brezplačen. Število mest je omejeno, obvezne so prijave do 20. septembra oz. do zapolnitve mest na e-naslov curiosidinatura@gmail.com ali na tel. št. +39 340 556 9374 (Barbara Bassi).

Organizator: Geološka služba Avtonomne dežele Furlanije Julijske krajine v sodelovanju z zadrugo Curiosi di natura soc. coop. ter ORA Krasa in Brkinov

Sreda, 25. september 2024, ob 17.00 – Naravna obramba: raba jam v času vojne (Park Škocjanske jame)

Kraški podzemni svet je eden najbolj osupljivih naravnih pojavov. Ponaša se z neštetimi jamami, rovi, brezni, ki niso le geološka posebnost, temveč tudi pomemben del naravne in kulturne dediščine, ki razkriva skrivnostni svet pod površjem zemlje. Zlasti jame so imele skozi zgodovino pomembno vlogo tudi v vojaških konfliktih, o čemer nam bo predaval mag. Marko Simić. Zaradi svoje naravne zaščite in težke dostopnosti so jame v vojnah služile kot skrivališča, zavetišča in vojaška skladišča, zaradi česar so nekatere trajno poškodovane. 

Predavanje bo potekalo v slovenskem in italijanskem jeziku. 
Zbirno mesto: Domačija pri Nanetovh (Matavun 8, 6215 Divača)

Dogodek je brezplačen. Število mest je omejeno, obvezne so prijave na e-naslov petra.iskra@psj.si ali na tel. št. +386 5 7082 143 (Petra Vičič Iskra).

Organizator: Park Škocjanske jame

Petek, 27. september 2024, ob 10.00 – Ogled Briškovske jame (Zgonik)

Vabljeni na odkrivanje Briškovske jame in njenih izjemnih lepot. Osrednja dvorana je visoka kar 107 m, obisk pa ponuja ogled izjemno lepih kapnikov. Stalagmiti v jami imajo prav posebno, krožnikasto obliko. Vas zanima, zakaj? Obisk jame vam poleg odgovora na zastavljeno vprašanje zagotovo ponudi še številne zanimive informacije. 

Vodenje bo potekalo v slovenskem, italijanskem in angleškem jeziku. 
Zbirno mesto: vhod v Briškovsko jamo (
Borgo Grotta Gigante, 42 / A, 34010 Sgonico TS, Italija)

Dogodek je brezplačen. Prijave na e-naslovu gruppi@grottagigante.it  ali na tel. št. +39 040 327312 (med 9. in 17. uro, Barbara Radini). Ob prijavi navedite, da gre za dogodek v sklopu Festivala Kraška gmajna. 

Organizator: Briškovska jama v sodelovanju z Geološko službo Avtonomne dežele Furlanije Julijske krajine

Petek, 27. september 2024, ob 19.00 – Predavanje dr. Francija Gabrovška: Podzemni tok Reke (Lokev, Jamarski dom Jožeta Gustinčiča)

Dr. Franci Gabrovšek se bo v tokratnem predavanju osredotočil na podzemni tok reke Reke. V družbi predstavnikov Jamarskega društva Sežana in Inštituta za raziskovanje krasa ZRC SAZU spoznajte številne zanimivosti in skrivnosti rečnega podzemlja. 

Predavanje bo potekalo v slovenskem jeziku. 
Zbirno mesto: Jamarski dom Jožeta Gustinčiča (Lokev 4v, 6219 Lokev)

Dogodek je brezplačen. Dodatne informacije na e-naslovu info@vilenica.com ali tel. št. +386 51 648 711 (Jordan Guštin).

Organizator: Jamarsko društvo Sežana

Sobota, 28. september 2024, ob 8.00 – Pohod po Alpe Adria Trail (Lipica, mejni prehod) - PRESTAVLJENO NA 5. 10. 2024

Pridružite se nam na na jesenskem izzivu – 20-kilometrskem pohodu po 35. etapi Alpe Adria Trail, ki poteka od Proseka do Lipice. 
35. etapa nas bo popeljala iz Proseka v Lipico, v osrčje razkošno lepe kraške planote. V kraju Gropada bomo prečkali mejo s Slovenijo ter vstopili v Živi muzej Krasa, kjer bomo spoznali številne kraške pojave. Sledila bo pot skozi konjeniški park Lipica po čudovitem južnem drevoredu do mejnega prehoda Lipica. Tam nas bo dolgotrajni hoji čakalo okrepčilo.

Vodenje bo potekalo v slovenskem in italijanskem jeziku. 
Zbirno mesto: parkirišče ob mejnem prehodu Lipica (Lipica 23, 6210 Sežana)

Dogodek je brezplačen. Prijave in dodatne informacije na e-naslovu tic.sezana@visitkras.info ali na tel. št. +386  41 327 946 (Edi Fabjan).

Organizator: ORA Krasa in Brkinov, Park Škocjanske jame in zadruga Curiosi di natura soc. coop.

Sobota, 28. september 2024, ob 9.30 – Družinski pohod: V Lipici, med konji, velikimi hrasti in vrtačami (Lipica, mejni prehod)

V povezavi s pohodom iz Proseka do Lipice po trasi Alpe Adria Trail, ki je namenjen športnim pohodnikom, vas vabimo na prijeten čezmejni sprehod, primeren za vse, po gozdovih med Bazovico in Lipico.
Od mejnega prehoda Bazovica - Lipica v spremstvu vodnikov, ki vam bodo razložili geološke in ekološke vidike čezmejnega geoparka Kras - Carso, boste prispeli do Kobilarne Lipica, kjer boste lahko občudovali elegantne lipicance, ki se pasejo na travnikih. Sprehod bo potekal po krožni poti, ki vas bo vodila mimo dolin, vrtač in jam, ki skrivajo čarobne podzemne ambiente. Tu ima narava glavno vlogo, a suhi zidki in pastirske hiške pričajo o človeški prisotnosti.
Na koncu se boste srečali s skupino pohodnikov daljše trase (Alpe Adria Trail) in sledilo bo druženje ob malici.

Približno 8 km dolga krožna pot po poljskih poteh in stezah, višinska razlika zanemarljiva, primerna za vsakogar. Priporočamo: pohodne čevlje, dolge hlače, vodo in morebitne prigrizke.

Vodenje bo potekalo v slovenskem in italijanskem jeziku. 
Zbirno mesto: parkirišče ob mejnem prehodu Lipica (Lipica 23, 6210 Sežana)

Dogodek je brezplačen. Število mest je omejeno, obvezne so prijave do 27. septembra oz. do zapolnitve mest na e-naslov curiosidinatura@gmail.com ali na tel. št. +39 340 556 9374 (Barbara Bassi).

Organizator: ORA Krasa in Brkinov, Park Škocjanske jame in zadruga Curiosi di natura soc. coop.

Nedelja, 29. september 2024, ob 9.00 – Festival medu v Štanjelu (Štanjel)

Vabljeni na Festival medu, ki bo Štanjel odel v zapeljiv sladek vonj medenih dobrot. V okviru festivala se bodo odvila predavanja, degustacije medenih dobrot, osnovne analize medu, prestavitev čebelarjev in šol, pa tudi medena tržnica.

Predavanje bo potekalo v slovenskem jeziku. 
Zbirno mesto: Štanjel (Štanjel 1a, 6222 Štanjel)

Dogodek je brezplačen. Dodatne informacije na e-naslovu ales.rodman@gmail.com (Aleš Rodman).

Organizator: Čebelarsko društvo Kras Brkini

Nedelja, 29. september 2024, ob 9.30 – Geološko kolesarjenje med Brjami pri Komnu in Praprotom (Brje pri Komnu)

V spremstvu kolesarskega in naravoslovnega vodnika bomo kolesarili med geotočkami nastajajočega geoparka Kras-Carso. Med prijetnimi gozdnatimi griči, vinogradi in razgledi na morje, kamnolomi dragocenega kraškega kamna, jamami in gradovi bomo odkrivali geološko dediščino Krasa, njegovo zgodovino, kulturo in tradicijo.
Krožna pot, ki se bo pričela v Brjah pri Komnu, kjer izstopajo najstarejše kamnine kraškega pogorja, bo potekala skozi vasi Slivno (Slivia), Nabrežino (Aurisina), Praprot (Prepotto), kjer bomo obiskali pomembne geološke točke kot so: opuščeni kamnolom v Slivnem, kjer so v preteklosti kopali Napoleonovo brečo, škrapljišča v Šempolaju, ki so državnega pomena in Lisičjo luknjo (Grotta Lindner) ter rimske kamnolome (Cava romana) v Nabrežini s skoraj 100 m visokimi navpičnimi stenami. Sprehodili se bomo tudi mimo panoramskega gradišča, ki ga je raziskoval Marchesetti, in po kraškem grebenu, kjer bomo uživali v čudovitem razgledu na celoten zaliv. Pot bomo nadaljevali do Praprota (Prepotto), kjer si bomo med lepimi vinogradi ogledali presenetljivo jamo Grižnico (Grotta Lesa) v Škaljunku (parcu Lupinc), nato pa se vrnili na izhodiščno točko v Brje pri Komnu.

Vodenje bo potekalo v slovenskem in italijanskem jeziku. 
Zbirno mesto: Brje pri Komnu

Dogodek je brezplačen. Prijave in dodatne informacije do 28. 9. 2024 na e-naslovu curiosidinatura@gmail.com ali na tel. št. +39 34 05 569 375 (Barbara Bassi).

Organizator: Geološka služba Avtonomne dežele Furlanije Julijske krajine v sodelovanju z zadrugo Curiosi di natura soc. coop. ter ORA Krasa in Brkinov

Ponedeljek, 30. september 2024 – Čezmejna delavnica suhozidne gradnje za otroke (Divača)

Suhozidna gradnja je integralni del kraške kulturne krajine in eno izmed najpoglavitnejših znanj, ki se širi iz roda v rod. V sklopu Mednarodnega dne geopestrosti bodo izkušeni mojstri suhozidne gradnje, združeni v Partnerstvo kraške suhozidne gradnje, predajali svoje znanje in bogate izkušnje učencem osnovne šole iz Divače (SLO) in osnovne šole s Cola (ITA). Učenci se bodo na terenu, pod budnim očesom mojstrov, kalili v gradnji suhih zidov. Delavnica predstavlja tudi priložnost za sklepanje novih čezmejnih prijateljstev.

Delavnica bo potekala v slovenskem in italijanskem jeziku. 

Dogodek je zaprtega tipa, namenjen učencem OŠ dr. Bogomirja Magajne Divača (SLO) in OŠ Alojza Gradnika s Cola (ITA).

Organizator: ORA Krasa in Brkinov ter Partnerstvo kraške suhozidne gradnje

Petek, 4. oktober 2024, ob 10.00 – Ogled Briškovske jame (Zgonik)

Vabljeni na odkrivanje Briškovske jame in njenih izjemnih lepot.  Osrednja dvorana je visoka kar 107 m, obisk pa ponuja ogled izjemno lepih kapnikov. Stalagmiti v jami imajo prav posebno, krožnikasto obliko. Vas zanima, zakaj? Obisk jame vam poleg odgovora na zastavljeno vprašanje zagotovo ponudi še številne zanimive informacije. 

Vodenje bo potekalo v slovenskem, italijanskem in angleškem jeziku. 
Zbirno mesto: vhod v Briškovsko jamo (Borgo Grotta Gigante, 42 / A, 34010 Sgonico TS, Italija)

Dogodek je brezplačen. Prijave na e-naslovu gruppi@grottagigante.it  ali na tel. št. +39 040 327312 (med 9. in 17. uro, Barbara Radini). Ob prijavi navedite, da gre za dogodek v sklopu Festivala Kraška gmajna. 

Organizator: Briškovska jama v sodelovanju z Geološko službo Avtonomne dežele Furlanije Julijske krajine

Sobota, 5. september 2024, ob 8.00 – Pohod po Alpe Adria Trail (Lipica, mejni prehod)

Pridružite se nam na na jesenskem izzivu – 20-kilometrskem pohodu po 35. etapi Alpe Adria Trail, ki poteka od Proseka do Lipice. 
35. etapa nas bo popeljala iz Proseka v Lipico, v osrčje razkošno lepe kraške planote. V kraju Gropada bomo prečkali mejo s Slovenijo ter vstopili v Živi muzej Krasa, kjer bomo spoznali številne kraške pojave. Sledila bo pot skozi konjeniški park Lipica po čudovitem južnem drevoredu do mejnega prehoda Lipica. Tam nas bo dolgotrajni hoji čakalo okrepčilo.

Vodenje bo potekalo v slovenskem in italijanskem jeziku. 
Zbirno mesto: parkirišče ob mejnem prehodu Lipica (Lipica 23, 6210 Sežana)

Dogodek je brezplačen. Prijave in dodatne informacije na e-naslovu tic.sezana@visitkras.info ali na tel. št. +386  41 327 946 (Edi Fabjan).

Organizator: ORA Krasa in Brkinov, Park Škocjanske jame in zadruga Curiosi di natura soc. coop.

Sobota, 5. oktober 2024, ob 9.00 – Kamnolom Petrovica (Repentabor)

Ste že kdaj obiskali kamnolom? Vabljeni na voden ogled kamnoloma Petrovica, zgodovinsko pomembnega kamnoloma, kjer pridobivajo repenski apnenec. Kamnolom, ki mu domačini pravijo tudi java, se nahaja med občinama Repentabor in Zgonik. Po več desetletnem zaprtju so novi upravitelji leta 2022 znova zagnali pridobivanje kraškega kamna, uspešna revitalizacija kamnoloma pa je kamen iz Petrovice znova ponesla po celem svetu.

Vodenje bo potekalo v italijanskem jeziku. 

Zbirno mesto: vhod v kamnolom (Repentabor)

Dogodek je brezplačen. Prijave na e-naslovu info@estplore.it(Sara Famiani - Estplore).

Organizator:  Geološka služba Avtonomne dežele Furlanije Julijske krajine

Sobota, 5. oktober 2024, ob 09.00 – Zelišča na kraškem vrtu (Dutovlje, Bunčetova domačija) - PRESTAVLJENO

Vabljeni na spoznavanje zelišč na kraškem vrtu in v naravnem okolju, znanj zeliščarstva in ljudskega izročila o uporabi rastlin v vsakdanjem življenju, odkrivanje novih možnosti uporabe zelišč in užitnih divjih rastlin. Zeliščarska delavnica bo potekala najprej na Pepinem vrtu, kjer bomo z vsemi čuti spoznavali zelišča vrtov, potem se bomo odpravili na bližnje travnike, da bi spoznali pestrost in užitnost rastlin kraške gmajne, ki jih bomo vključili v pripravo prigrizkov ob koncu delavnice. 

Vodenje bo potekalo v slovenskem jeziku. 
Zbirno mesto: Bunčetova domačija (Dutovlje 65, 6221 Dutovlje)

Dogodek je brezplačen. Vsa mesta so zasedena - prijav ne sprejemajo več.

Organizator: ORA Krasa in Brkinov

Sobota, 5. oktober 2024, ob 09.00 – Gobarski dan na Kraški gmajni (Park Škocjanske jame)

Kras in Brkini sta območji z izjemno bogatim naborom vrst gliv. V spremstvu izkušenih poznavalcev gob se bomo ob 9. uri podali na teren v širšo okolico parka, kjer bomo nabirali gobe ter uživali v lepotah jesenske pokrajine. Spoznali bomo rastišča, ki so najprimernejša za uspevanje gob, se naučili prepoznati nekatere vrste gob ter se poučili o pravilnem načinu nabiranja in zakonskih omejitvah, ki jih je potrebno pri tem upoštevati. Določili bomo na gobarskem pohodu najdene gobe in jih uvrstili na razstavo, ki bo odprta tudi v nedeljo, 6. oktobra (od 11. do 18. ure), in ponedeljek, 7. oktobra (od 8. do 16.ure).

Vodenje bo potekalo v slovenskem jeziku. 
Zbirno mesto: Domačija pri Nanetovh (Matavun 8, 6215 Divača)

Dogodek je brezplačen. Število mest je omejeno, obvezne so prijave na e-naslov borut.kokalj@psj.si  ali na tel. št. +386 5 7082 128 (Borut Kokalj).

Organizator: Park Škocjanske jame

Nedelja, 6. oktober 2024, ob 09.00 – Geolov na Colu: odkrivanje geosveta (Col)

Ob Tednu planeta Zemlje in mednarodnem dnevu geopestrosti vabljeni na zabavno spoznavanje geopestrosti nastajajočega geoparka Kras-Carso. Z geolovom, ki bo potekal v okolici Cola, vasici ob vznožju griča, na katerem leži starodavno svetišče, bodo otroci in mladi v spremstvu staršev na pustolovski način raziskovali Kras. Na približno 3 km dolgi poti bodo mladi georaziskovalci s pomočjo zemljevida spoznavali geologijo, ki se skriva v značilni kraški arhitekturi, hišah s kamnitimi strehami, vodnjakih, na portalih s starimi napisi, v kamnitih stolpih in širnih razgledih na morje in hribovje v Sloveniji.
S pomočjo vodnikov in strokovnjakov iz geoparka bodo spoznali fosile, posebne kamnine, uporabljali kompas, opravili meritve in reševali uganke. Geolov je enostaven, primeren za vse obiskovalce, še posebej za družine z otroki. Priporočamo pohodne čevlje, dolge hlače, vodo in prigrizek.

Vodenje bo potekalo v slovenskem in italijanskem jeziku. 
Zbirno mesto: pred stavbo Občine Repentabor, Repentabor
https://maps.app.goo.gl/eKpnG98EDadDDMb68

Dogodek je brezplačen. Prijave do 5. oktobra oz. zapolnitve mest na e-naslovu curiosidinatura@gmail.com  ali na tel. št. +39 340 556 9374  (Barbara Bassi).

Organizator: Geološka služba Avtonomne dežele Furlanije Julijske krajine v sodelovanju z zadrugo Curiosi di natura soc. coop.

Petek, 11. oktober 2024, ob 10.00 – Ogled Briškovske jame (Zgonik)

Vabljeni na odkrivanje Briškovske jame in njenih izjemnih lepot.  Osrednja dvorana je visoka kar 107 m, obisk pa ponuja ogled izjemno lepih kapnikov. Stalagmiti v jami imajo prav posebno, krožnikasto obliko. Vas zanima, zakaj? Obisk jame vam poleg odgovora na zastavljeno vprašanje zagotovo ponudi še številne zanimive informacije. 

Vodenje bo potekalo v slovenskem, italijanskem in angleškem jeziku. 
Zbirno mesto: vhod v Briškovsko jamo (
Borgo Grotta Gigante, 42 / A, 34010 Sgonico TS, Italija)

Dogodek je brezplačen. Prijave na e-naslovu gruppi@grottagigante.it  ali na tel. št. +39 040 327312 (med 9. in 17. uro, Barbara Radini). Ob prijavi navedite, da gre za dogodek v sklopu Festivala Kraška gmajna. 

Organizator: Briškovska jama v sodelovanju z Geološko službo Avtonomne dežele Furlanije Julijske krajine

Sobota, 12. oktober 2024, ob 9.30 – Od zaliva do Krasa, pokrajina med flišem in apnencem (Trst)

Vabljeni na izlet na Tržaški Kras, od Banovskega do Trebenskega vrha, ki poteka v sklopu Tedna planeta Zemlja. Panoramski sprehod po matičnem Krasu na predvečer Barkovljanke nad morjem, posejanim z belimi jadri, je dolg približno 5 km, s kratkimi vzponi in spusti vzdolž kraškega roba, s čudovitimi razgledi na griče na meji s Slovenijo, kraške vrhove, Tržaški zaliv in mesto Trst.
Ob poti bomo v Tednu planeta Zemlje opazovali planoto in spoznavali njen nastanek. Primerjali bomo različno morfologijo skalnatih oblik: bolj razgiban in oster apnenčasti relief Krasa ter blag in bolj gladek flišni relief istrskega gričevja. Sprehodili se bomo skozi območja z različnimi vrstami vegetacije, ki jih pogojuje skalna osnova, izpostavljenost pobočij burji kot tudi vpliv človeka samega. Hodili bomo po poti, kjer so stoletja stopale mlekarice, ki so vsak dan iz okoliških kraških vasi oskrbovale tržaške družine z mlekom; spoznavali bomo njihovo življenje in zgodbe.
Krožna pot je nezahtevna, vzpenja in spušča po gozdnih poteh in stezah z gramozno podlago. Priporočamo pohodne čevlje, dolge hlače, vodo in prigrizke.

Vodenje bo potekalo v slovenskem in italijanskem jeziku. 
Zbirno mesto: avtobusno postajališče
na Ferlugih (Conconello, Trst), do zbirnega mesta vozi mestni avtobus št. 3.

Dogodek je brezplačen. Prijave do 11. oktobra oz. zapolnitve mest na e-naslovu curiosidinatura@gmail.com  ali na tel. št. +39 340 556 9374 .

Organizator: Geološka služba Avtonomne dežele Furlanije Julijske krajine v sodelovanju z zadrugo Curiosi di natura soc. coop.

Sobota, 12. oktober 2024, ob 10.00 – Družinsko dopoldne s poSKOKcem na kraški gmajni (Živi muzej Krasa)

Pridružite se nam na zabavnem dogodku za otroke in družine! Ustvarjali bomo majhne pastirske hišice, kjer bodo najmlajši s pomočjo staršev izživeli svojo kreativnost in veliko izvedeli o zgodovini pastirskih hišk. Nato bomo iz papirnatih tulcev izdelali pisane rožice, ki bodo oživele našo kraško gmajno. Dogodek bomo zaključili z družinskimi igrami, kjer bomo skupaj preizkusili svoje spretnosti ter uživali v zabavi in smehu.
Vabljeni, da skupaj preživimo dan poln ustvarjalnosti, zabave in družinske povezanosti!

Vodenje bo potekalo v slovenskem, italijanskem in angleškem jeziku. 
Zbirno mesto: Živi muzej Krasa 

Dogodek je brezplačen. Prijave na e-naslovu info@poskokec.si ali na tel. št. +386 41 262 753 (Lara Primc) .

Organizator: Hoopsy 4 d.o.o. – poSKOKec

Nedelja, 13. oktober 2024, ob 10.00 – Raziskovanje naravnih znamenitosti Brkinov na kolesu (Rodik) - ODPOVEDANO

Vodena gorsko-kolesarska tura po neokrnjeni naravi Brkinov, skozi gozd in travnik, odmaknjena od prometnih poti, primerna za običajna in električna gorska kolesa s prednjim vzmetenjem, vas že pričakuje! 
Pot nas bo popeljala iz Rodika skozi kraško gmajno po delu Mitskega parka, do razgleda na slepo dolino Brezovica in naprej do slikovitih vasic Slivje, Ritomeče in Gradišče, kjer bomo prečkali glavno cesto in se po Matarskem podolju vračali nazaj proti Rodiku. Po poti nas čaka okrepčilo, v Rodiku pa druženje nadaljujemo na tradicionalnem Kostanjevem prazniku. 

Kolesarjenje bo vodeno v slovenskem in angleškem jeziku. 
Zbirno mesto: Rodik (v središču vasi)

Dogodek je brezplačen. Število mest je omejeno, obvezne so prijave na e-naslov valerija@visitkras.info ali tel. št. 00 386 70 569 882 (Valerija Pučko).

Organizatorka: Turistično društvo Rodik

Nedelja, 13. oktober 2024, ob 10.00 – Kamnoseška delavnica (Lipa)

Vabljeni na borjač, na spoznavanje preprostosti in čarov kamna v hiši iz 17. stoletja, ki je bila včasih gostilna. Delavnico bo vodila Petra Pika Može, Kraševka, oblikovalka, ki se zadnja leta posveča oblikovanju kamna. 
Delavnica je sestavljena iz krajše predstavitve kamna (geološki nastanek, vpetost v okolje, njegova uporaba in obdelava, prepoznavanje tipičnih arhitekturnih elementov na objektu, dodelava manjšega kamnitega polizdelka z ročnim orodjem). Poprijeli bomo tudi za kamnoseško orodje, končni izdelek pa nam ostane za spomin.

Delavnica bo potekala v slovenskem in italijanskem jeziku. 
Zbirno mesto: Lipa (Lipa 21, 5296 Kostanjevica)

Dogodek je brezplačen. Vsa mesta so zasedena - prijav ne sprejemajo več.

Organizatorka: Petra Pika Može

Nedelja, 13. oktober 2024, ob 10.00 – Voden ogled po posestvu, kulturne in naravne dediščine ter drevoredov (Lipica)

Ogled kobilarne je posebno doživetje. Spoznajte celotno zgodovino Kobilarne Lipica, vse od njene ustanovitve do danes. Raziščite vse, kar ste želeli vedeti o lipicancih, in se spoprijateljite z njihovimi temnimi žrebeti.

Vodenje bo potekalo v slovenskem in italijanskem jeziku. 
Zbirno mesto: vhod v Kobilarno Lipica (Lipica 5, 6210 Sežana)

Dogodek je brezplačen. Število mest je omejeno, obvezne so prijave na e-naslov events@lipica.org, dodatne informacije na tel. št. +386 5 73 91 646 (Minka Dolič). 

Organizator: Kobilarna Lipica

Petek, 18. oktober 2024, ob 10.00 – Ogled Briškovske jame (Zgonik)

Vabljeni na odkrivanje Briškovske jame in njenih izjemnih lepot.  Osrednja dvorana je visoka kar 107 m, obisk pa ponuja ogled izjemno lepih kapnikov. Stalagmiti v jami imajo prav posebno, krožnikasto obliko. Vas zanima, zakaj? Obisk jame vam poleg odgovora na zastavljeno vprašanje zagotovo ponudi še številne zanimive informacije. 

Vodenje bo potekalo v slovenskem, italijanskem in angleškem jeziku. 
Zbirno mesto: vhod v Briškovsko jamo (
Borgo Grotta Gigante, 42 / A, 34010 Sgonico TS, Italija)

Dogodek je brezplačen. Prijave na e-naslovu gruppi@grottagigante.it  ali na tel. št. +39 040 327312 (med 9. in 17. uro, Barbara Radini). Ob prijavi navedite, da gre za dogodek v sklopu Festivala Kraška gmajna. 

Organizator: Briškovska jama v sodelovanju z Geološko službo Avtonomne dežele Furlanije Julijske krajine

Nedelja, 20. oktober 2024, ob 09.00 – Kraške gmajne sanjavega Krasa (Cerje, Pomnik braniteljem slovenske zemlje)

S kolesi se bomo z izhodišča na Cerju spustili do Nove vasi, nadaljevali preko razglednih točk Kremenjak in Špik do vasi Sela na Krasu in Kostanjevica na Krasu. Na izhodišče se bomo vračali mimo vasi Lokvica. Spotoma bomo obiskovali »soustvarjalce« kraške gmajne, lokalne ponudnike kmetijskih izdelkov. Občudovali bomo v zlato-rdeče pisane barve odeto kraško gmajno.

Vodenje bo potekalo v slovenskem in angleškem jeziku. 
Zbirno mesto: Pomnik braniteljem slovenske zemlje (Lokvica, 5291 Miren)

Dogodek je brezplačen. Število mest je omejeno, obvezne so prijave na e-naslov info@gremozeleno.eu ali na tel. št. +386 40 264 433 (Irena Hlede).

Organizator: Agencija GremoZeleno | TakeGreenway

Nedelja, 20. oktober 2024, ob 10.00 – Tematski pohod po Pliskini poti (Pliskovica, Latnik evropskega prijateljstva)

V družbi članov Razvojnega društva Pliska vabljeni na pohod po Pliskini poti! Dan na kraški gmajni bodo popestrili vaški vodnik in kamnoseški mojster Jernej Bortolato, zgodovinar Miha Zobec, glavni promotor obnove suhih kraških zidov mag. Dušan Luin, David Medica pa bo izlet popestril s strokovno interpretacijo geoloških vsebin na kraški gmajni. Pohod bomo zaključili s pogostitvijo udeležencev v Mladinskem hotelu Pliskovica. 

Vodenje bo potekalo v slovenskem jeziku. 
Zbirno mesto: Latnik evropskega prijateljstva (središče Pliskovice)

Dogodek je brezplačen. Število mest je omejeno, obvezne so prijave na e-naslov rd.pliska@gmail.com ali na tel. št. +386 41 633 645 oz. +386 5 764 02 50 (Majda Ščuka).

Organizator: Razvojno društvo Pliska

Informacije

Kontakt

Center za obiskovalce Mitski park Rodik
Rodik 6
6240 Kozina
TIC Sežana
Partizanska cesta 4
6210 Sežana
Turizem Miren–Kostanjevica
Cerje, Lokvica 35
5291 Miren
Center za obiskovalce Grad Štanjel
Štanjel 1a
6222 Štanjel
Kobilarna Lipica
Lipica 5
6210 Sežana
ORA Krasa in Brkinov
Park Škocjanske jame
Matavun 12
6215 Divača

Kaj se dogaja na Krasu?

Ne prezrite zanimivih dogodkov, ki jih navdihuje tradicija in bogatijo pristni okusi lokalnih dobrot ...

Spletno mesto uporablja piškotke za zagotavljanje boljše uporabniške izkušnje in spremljanje statistike obiska.

Z izborom opcije "strinjam se" se strinjate z uporabo piškotkov. V primeru nestrinjanja izberite opcijo "ne strinjam se".Več o tem
Ne strinjam se Strinjam se