si
Brkinsko sadje

Brkinsko sadje

Jabolka in češplje so prepoznaven zaščitni znak Brkinov

Brkini so že od nekdaj poznani kot dežela odličnega sadja. Ta idilično lep gričevnat svet zaznamujejo flišna tla in posebna klima na stičišču celinskega in mediteranskega podnebja. Naravni pogoji za sadjarstvo so tu naravnost odlični. Kmetijstvo je v Brkinih dolga stoletja predstavljalo glavni vir preživetja, sadjarstvo pa se je začele resneje razvijati ob koncu 18. stoletja. Domačini so kmalu prepoznali, katere vrste sadja najbolje uspevajo na njihovih gričih. V 19. stoletju so bili brkinski sadjarji že dobro poznani pridelovalci jabolk in sliv, ki so jih prodajali v Trst in na Reko, pa tudi v bolj oddaljena mesta, kot so Dunaj, Pariz in London. Nekatere preizkušene sorte iz tistega časa so se kljub prihodu novih sort ohranile vse do danes. Poleg najbolj poznanih jabolk in sliv v Brkinih pridelujejo tudi hruške, višnje, breskve in češnje. Sadno drevje, zasajeno v značilnih travniških sadovnjakih, ostaja najbolj značilen element brkinske kulturne krajine.

Iz doma pridelanega sadja Brkinci pripravljajo odlične izdelke. Najbolj poznan in zelo priljubljen je brkinski slivovec, naravno sadno žganje iz lokalne sorte sliv, ki se ponaša z označbo geografskega porekla. Domačini izdelujejo tudi hruškovo žganje in sadjevec. Na robu Brkinov, kjer se pokrajina že preveša v kraški svet, domačini izdelujejo kraški brinjevec, naravno žganje, izdelano po posebnem tehnološkem postopku s fermentacijo brinovih jagod. Ta edinstven postopek se je ohranil edino v Sloveniji, zato je kraški brinjevec zaščiten z označbo geografskega porekla. Danes iz brinovih plodov izdelujejo tudi priljubljeni brin gin, žitni destilat, ki mu pri destilaciji dodajajo brinove jagode.

Jabolko je svojevrstni zaščitni znak Brkinov. Iz lokalnih jabolk pripravljajo odličen jabolčni sok. V zadnjih letih so v Brkinih pričeli izdelovati tudi kakovostno jabolčno vino cider, ki je v svetu vse bolj priljubljeno. Lokalno pridelana jabolka imajo poleg odlične kakovosti tudi posebno aromo, zato je brkinski cider nekaj posebnega. Domačini gostom radi ponudijo tudi suho sadje in marmelade.

Sadje ima pomembno vlogo v brkinski kulinariki. Najbolj poznana lokalna jed so češpljevi njoki, sladki cmoki iz krompirjevega testa, ki imajo na sredini češpljo. Zelo priljubljen je tudi jabolčni štrudelj.

Nazaj

Ostala ponudba, ki bi vas morda zanimala

Spletno mesto uporablja piškotke za zagotavljanje boljše uporabniške izkušnje in spremljanje statistike obiska.

Z izborom opcije "strinjam se" se strinjate z uporabo piškotkov. V primeru nestrinjanja izberite opcijo "ne strinjam se".Več o tem
Ne strinjam se Strinjam se