Markovska pastirska pot
Vljudno vabljeni v Markovščino na sprehod po pastirski poti
Brkini skrivajo številne lepe kotičke, med katerimi je tudi Markovska pastirska pot. Na njej lahko občudujemo veliko zanimivosti, ki jih je ustvarila narava. Če se želite naužiti lepot in si privoščiti kratek oddih v naravi, je Markovska pastirska pot kot nalašč za to.
Zanimive točke na pastirski poti
Pot se začne pri krožišču, kjer je napajalno korito. Narejeno je bilo v obdobju druge svetovne vojne za napajanje furmanskih konjev in volov. Ob koritu sta danes dve apnici, nekoč pa jih je bilo dvanajst. Vsaka je imela svojega lastnika, v njih pa so shranjevali gašeno apno. Pot se nadaljuje do Kramarjeve pečine, nato do vojaškega bunkerja, vse do najvišje točke – hriba Bezljak. To ime naj bi dobil, ker so se na njem nekoč pasle krave, ki so rade bezljale, ker je bilo premalo trave. Na hribu so tudi ostanki bunkerjev in škavnica. V škavnici je celo leto voda in ne ve se natanko, od kod izvira. Na vrhu hriba plapola slovenska zastava.
Pot se nadaljuje do Mihčeve pečine, vse do Bečuna. Bečun je kamnit vodni objekt, ki se je od 17. stoletja naprej uporabljal na širšem območju Čičarije. Bil je nepogrešljiv vir pitne vode, ki je ni zmanjkalo niti v največji suši. Vaščanke so pred davnimi leti tu prale perilo. Voda se je uporabljala tudi za umivanje, pripravo hrane ter napajanje drobnice in živine. V bližini je tudi kal, kjer se pogosto napajajo gozdne živali.
Pot vodi naprej do lovske preže, naslednja zanimivost pa so Staje. Ime so dobile po dveh ogromnih hrastih, pod katera so domačini ob opoldanski vročini gnali živino. Nekoč je tu potekala glavna cesta za Skadanščino in Slavnik. Proti koncu poti je še zadnja točka – Cajna. Ime ima po Jurjevi dolini, ki je imela obliko pletene košare (cajne).
Markovščina
Rodik 6
6240 Kozina
+386 70 569 882
info at-no-spam mitski-park dot-no-spam eu
mitski-park.eu